Nokti su odraz stanja našeg zdravlja

Koliko su vam važni nokti? Ženama su vjerojatno dosta bitni, a lijepo je i na muškarcima vidjeti uređene i lijepe nokte. Većina mojih prijateljica redovito ide “na nokte“ – na uređivanja noktiju u kozmetičke salone, na gel (gelish lakiranje) ili trajni lak. Gel lak sam nosila približno dvije godine, nekada sam išla do kozmetičarke a ponekada sam sama doma nanosila gel. Nokti su mi bili nakon toga jako oštećeni.

Kozmetičarka mi je uvijek tvrdila da je razlog nepravilno uklanjanje laka. Imala sam nokte tanke kao papir, a bez laka sam ih rezala na kratko odrezala. Nakon dvije godine gel laka dobila sam  krvave crtice pod noktima koje su me jako pekle pod vodom. Odustala sam od gela jer za takvo stanje nije više bilo krivo nepravilno uklanjanje laka nego očito neka alergična reakcija na sastojak u laku. Tada sam si nokte brzo popravila s MSM-om, a njegovo brzo djelovanje je jedan od razloga zašto Kolagen shot sadrži MSM.

Kako izgledaju zdravi nokti?

Zdravi nokti imaju glatku površinu, jednakomjerni su (tvrdoću im daje bjelančevina keratin), boja je prozirna odnosno blago roza, a na površini nokta nema bijelih točkica. Širina nokta je jednakomjerna od korijena do vrha (osim kod urođene neuobičajene rasti noktiju). Oblik nokta ovisi od oblika prstiju koji je genetski. Grbice ili bijele točkice koje nastanu na noktima zbog udarca mogu biti prisutne i na zdravim noktima i nisu štetne.

Promijene na noktima znak su različitih bolesti

Znanstvenici kažu da nokti govore puno o čovjekovom zdravlju. Na osnovi promijena na noktima možemo zaključiti o brojnim bolestima i ozbiljnim, ali i manje opasnim stanjima. Ako na noktima primijetite velike promjene i svejedno vas brine, potražite pomoć liječnika. Ukratko – oprezni moramo biti na promijene oblika i boje noktiju, naticanje kože oko noktiju, boli, bijelih i crnih točkice ili dizanja noktiju od kože.

Najčešći uzroci nezdravih noktiju

Osim gljivičnih infekcija najčešće “oboljenje“ predstavljaju mekani, slabi, rascijepljeni ili lomljivi nokti. Ima li išta gore od slomljenog nokta?

Najčešći uzroci listanja noktiju:

Listanje noktiju najviše puta nastane zbog prečestog močenja noktiju (kućanski poslovi). Uzdužno i poprečno listanje noktiju posljedica je prečestog manikiranja i močenja noktiju (pranje, namakanje, upotreba sapuna i sredstva za čišćenje), kao i često lakiranje i upotrebljavanje acetona. Listanje se može pojaviti i kod manjka vitamina iz skupine A i B, pothranjenosti i kod problema sa štitnjačom.

Najčešći uzrok mekanih i lomljivih noktiju:

Nedostatak željeza, sumpora, povećano ili smanjeno djelovanje štitnjače, izgladnjivanje ili mršavljenje, konzumiranje nekih lijekova, nedostatak vitamina A, C, B6, trudnoća. Također, neki kozmetički postupci mogu prouzročiti mekane i lomljive nokte.

Starenje je vidljivo i na noktima

S godinama se brzina rasta noktiju smanjuje skoro za trećinu. Nokti su tanji, bez sjaja i suhi; površina noktiju je sivkaste boje, a na kraju tamne boje. S godinama se povećava i mogućnost od gljivičnih infekcija, pojavljuju se i problemi s cirkulacijom, puno starijih ljudi uzima lijekove koji isto tako utječu na izgled nokta. Počinju se primjećivati izrazite uzdužne crte zbog čega su nokti lomljivi i osjetljiviji. Sve je to moguće popraviti s hranom i dodatcima prehrani.

Kako srediti nepravilnosti na noktima?

  1. S primjerenom prehranom koja sadrži dovoljno vitamina, minerala i bjelančevina noktima omogućavamo optimalne uvjete za rast i razvoj.
  2. Za nokte su odlične kupke s uljima gdje nokte oko 30 minuta namačemo u maslinovom ili bilo kojem drugom ulju, kao i redovita njega s kremama (kod mazanja ruku namažite i nokte).
  3. Novonastale smeđe ili crne točkice treba pokazati dermatologu, kao i pigmentirane madeže oko noktiju.
  4. Kod kućanskih poslova ispod gumenih rukavica nosite pamučne rukavice.
  5. Izbjegavajte namakanje u toploj vodi koja sadrži alkalne sapune ili sredstva za čišćenje.
  6. Lak za nokte do neke mjere štiti nokte iako česta upotreba acetona nokte dodatno osuši i oni postaju lomljivi.
  7. Kod lomljivih noktiju preporučuje se uzimanje biotina.

Jeste li ste znali?

  1. Nokti rastu brzinom od 0,1 mm na dan. Razlike u brzini rasta ovise o starosti, godišnjem dobu, genima.
  2. Nokti na placu rastu sporije od drugih noktiju na prstima.
  3. Nokti rastu brže preko ljeta i na dominantnijoj ruci (ovisno jeste li ljevak ili dešnjak).
  4. Nokti na nogama rastu oko četiri puta sporije nego nokti na rukama.
  5. Da se obnovi cijeli nokat treba proći najmanje pet do šest mjeseci.
  6. Acetoni isušuju gornje slojeve noktiju.
  7. Namakanje prstiju u mlačnoj sapunici koja je namijenjena za uklanjanje kožice oko noktiju nije najprimjereniji način njege noktiju.
  8. Nokti rastu brže kod muškaraca, djece i trudnica, preko ljeta, preko dana, kod ozljeda, nekih bolesti kao što je psorijaza i povećano izlučivanje hormona štitnjače te kod uzimanja nekih lijekova.
  9. Nokti rastu polako kod starijih osoba preko noći, preko zime, kod povećane tjelesne temperature te kod pothranjenosti i nekih bolesti.
  10. Žuti nokti se mogu pojaviti zbog povećanog konzumiranja karotena (npr. mrkve).

Puno puta čovjeka sudimo po rukama, prije svega po noktima. Za sebe znam da uvijek primijetim lijepo uređene nokte, a još brže neuredne nokte. Nokte nemamo samo zato da nam ruka bude lijepa nego zbog brojnih zadaća, pomažu dizati predmete i nude potporu prstima. Zato – pobrinite se za sređene i zdrave nokte.

Gaia Naturelle 

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads